اصول دعوت به نماز, تربیت قرآنی و دینی, نماز

سن دعوت کودکان به نماز چه زمانی است ؟

از تفاوت های برجستۀ تربیت قرآنی و تربیت فقهی در خصوص دعوت کودکان به نماز ، تأکید بیجا بر روی سن تکلیف است. متاسفانه فرهنگ عمومی دینی ما که بشدت متأثر از آموزه های فقهی است ، بسیار بر سن تکلیف تأکید گردیده است .به طوری که وقتی با کودکان دبستانی در خصوص سن نماز و چرایی نماز نخواندن شان صحبت می کنیم ، مهمترین دلیل آن را دور بودن از سن تکلیف بیان می کنند. همین کار را بنده یک بار در مدرسه خودمان (دبستان قرآنی آیات) انجام دادم و از همۀ بچه های چهارم تا ششم ابتدایی در زنگ نماز خواستم دلیل آن که خودشان یا بعضی دوستان شان در نماز کاهلی می کنند را بیان کنند. جالب اینجا بود که متفقاً می گفتند ما هنوز به سن تکلیف نرسیده ایم و تا آن موقع راه و فرصت بسیار است !

و جالب تر این که همین سوال را در سالهای ۹۲ تا ۹۴ از دانشجویانم در دانشکده فنی می پرسیدم ، به نظر شما دلیل آنها برای بی توجهی به نماز چه بود ؟

آیا فکر می کنید آنها مشکل شان اثبات ضرورت نماز بود ؟

آیا شما هم مثل من می پندارید آنها بخاطر مسائل اجتماعی از بعضی موضووعات زده شده اند ؟

خیر

بیشتر آنها می گفتند مشکل ما این است که ما از بچگی به نماز عادت نکرده ایم . و اِلّا الان هم قبول داریم نماز واجب و مفید است برایمان و هم دلمان هم می خواهد بخوانیم ولی چون از بچگی عادت نکررده ایم ، الان هم برایمان سخت است.

ملاحظه کردید ؟!

ما در واقع دچار یک سیکل معیوب شده ایم. بچه هایمان چون هنوز بچه اند نماز نمی خوانند و بزرگتر ها هم چون از بچگی نماز نخوانده اند.

اما واقعاً نماز را از چه سنی برای بچه ها آغاز کنیم ؟

بزودی …

4 دیدگاه در “سن دعوت کودکان به نماز چه زمانی است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *